Întreaga lume este în extaz pentru AI, dar banii din AI sunt, de fapt, câștigați de trei mari producători de stocare 😭
Astăzi am dat peste trei știri mari din domeniul stocării:
1. SK Hynix a depus oficial documentele pentru IPO în SUA, pregătindu-se să se listeze și să strângă fonduri masive pentru expansiune
2. Cea mai invidiată: salariul mediu zilnic al angajaților de la Hynix este echivalentul a 10000 de yuani! O mie pe zi!! Dacă calculăm lunar, salariul ajunge direct la 30k+, muncitorii sunt șocați
3. Raportul financiar recent al Micron $MU a explodat, veniturile au crescut de trei ori, depășind toate așteptările pieței, rezultatele sunt spectaculoase
Ați observat un adevăr super ironic?
Acum, majoritatea companiilor de AI de pe piață:
Cei care dezvoltă modele mari ard bani fără oprire, continuând să fie în pierdere; cei care se ocupă de aplicații AI se confruntă cu competiția acerbă, speculând serverele AI și GPU-urile, observând că este o nebunie, iar când apar rapoartele financiare, rezultatul este pierdere.
În timp ce noi urmărim constant modelele mari, puterea de calcul AI și aplicațiile AI, investind un an-doi în piața inteligenței artificiale, cei care câștigă cu adevărat, luând cea mai mare parte a profitului din industrie, nu sunt diversele acțiuni legate de AI, ci cele trei gigantice companii de stocare: SK Hynix, Micron, Samsung.
Cei care fac bani fără zgomot, luând toate beneficiile din lanțul de producție AI.
De ce se întâmplă asta?
Pentru că serverele AI nu pot funcționa fără memorie HBM cu lățime de bandă mare, o necesitate absolută, iar capacitatea globală este practic controlată de cele trei companii.
Cele trei gigante aproape că monopolizează capacitatea globală de stocare de înaltă calitate, iar alții nu pot intra deloc, barierele tehnologice și de capacitate sunt extrem de ridicate, iar în prezent nu există alternative autohtone vizibile.
Toți furnizorii de AI din aval, indiferent dacă dezvoltă modele mari sau construiesc centre de calcul, indiferent cât de buni sunt, trebuie să cumpere fără ezitare cipurile lor de stocare. În aval, se confruntă cu pierderi fabuloase, în timp ce în amonte, ei câștigă fără stres, crescând prețurile.
În trecut, am crezut că oportunitățile sunt peste tot în vântul favorabil AI, dar acum am realizat din nou și din nou – cei mai câștigători în această perioadă sunt întotdeauna cei care vând lopeți, care vând materii prime.
Încă regret că am cumpărat prea puțin de la Micron, AI-ul meu pe care l-am antrenat, de fiecare dată când discut, recomand inevitabil MU, un mare jucător mă avertizează aproape zilnic să iau în considerare mai mult Micron, iar eu doar mă uit, fără să adaug la poziție. O oportunitate excelentă de a adăuga la poziție a fost ratată din nou aseară. M-am lovit la coapse de supărare
#美光科技财报超预期股价大涨
#SK海力士拟募资294亿美元赴美上市
Astăzi am dat peste trei știri mari din domeniul stocării:
1. SK Hynix a depus oficial documentele pentru IPO în SUA, pregătindu-se să se listeze și să strângă fonduri masive pentru expansiune
2. Cea mai invidiată: salariul mediu zilnic al angajaților de la Hynix este echivalentul a 10000 de yuani! O mie pe zi!! Dacă calculăm lunar, salariul ajunge direct la 30k+, muncitorii sunt șocați
3. Raportul financiar recent al Micron $MU a explodat, veniturile au crescut de trei ori, depășind toate așteptările pieței, rezultatele sunt spectaculoase
Ați observat un adevăr super ironic?
Acum, majoritatea companiilor de AI de pe piață:
Cei care dezvoltă modele mari ard bani fără oprire, continuând să fie în pierdere; cei care se ocupă de aplicații AI se confruntă cu competiția acerbă, speculând serverele AI și GPU-urile, observând că este o nebunie, iar când apar rapoartele financiare, rezultatul este pierdere.
În timp ce noi urmărim constant modelele mari, puterea de calcul AI și aplicațiile AI, investind un an-doi în piața inteligenței artificiale, cei care câștigă cu adevărat, luând cea mai mare parte a profitului din industrie, nu sunt diversele acțiuni legate de AI, ci cele trei gigantice companii de stocare: SK Hynix, Micron, Samsung.
Cei care fac bani fără zgomot, luând toate beneficiile din lanțul de producție AI.
De ce se întâmplă asta?
Pentru că serverele AI nu pot funcționa fără memorie HBM cu lățime de bandă mare, o necesitate absolută, iar capacitatea globală este practic controlată de cele trei companii.
Cele trei gigante aproape că monopolizează capacitatea globală de stocare de înaltă calitate, iar alții nu pot intra deloc, barierele tehnologice și de capacitate sunt extrem de ridicate, iar în prezent nu există alternative autohtone vizibile.
Toți furnizorii de AI din aval, indiferent dacă dezvoltă modele mari sau construiesc centre de calcul, indiferent cât de buni sunt, trebuie să cumpere fără ezitare cipurile lor de stocare. În aval, se confruntă cu pierderi fabuloase, în timp ce în amonte, ei câștigă fără stres, crescând prețurile.
În trecut, am crezut că oportunitățile sunt peste tot în vântul favorabil AI, dar acum am realizat din nou și din nou – cei mai câștigători în această perioadă sunt întotdeauna cei care vând lopeți, care vând materii prime.
Încă regret că am cumpărat prea puțin de la Micron, AI-ul meu pe care l-am antrenat, de fiecare dată când discut, recomand inevitabil MU, un mare jucător mă avertizează aproape zilnic să iau în considerare mai mult Micron, iar eu doar mă uit, fără să adaug la poziție. O oportunitate excelentă de a adăuga la poziție a fost ratată din nou aseară. M-am lovit la coapse de supărare
#美光科技财报超预期股价大涨
#SK海力士拟募资294亿美元赴美上市