Astăzi, când m-am trezit, toți maeștri de trading din piață postau emoticoane plângătoare, strigând "S-a terminat bull marketul". Bitcoin (BTC) a sărit peste 69,000, iar minimul a atins aproape 66,000 de dolari, în timp ce altcoins au fost spulberate cu peste 10% într-o noapte.

Privind indicatorul de frică și lăcomie care a sărit direct la 11 (extrem de frică), mulți prieteni mi-au dat mesaje private să mă întrebe dacă ar trebui să facă loss. Se va prăbuși piața?

Nu te grăbi să dai cu sânge chipurile gratis la băieții de la instituții! Azi, comisia de disciplină, sub presiune, vă va dezvălui cele trei secrete esențiale din spatele prăbușirii de astăzi dimineață. După ce le vei citi, vei decide dacă să faci loss sau să te răzbuni pe băieți:

1️⃣ Din nou, clasicul „profitând de ocazie”: știrea negativă din Orientul Mijlociu și eseul mic de pe Wall Street.

Mulți caută motivele prăbușirii, unii spun că Iran a suspendat din nou negocierile cu americanii, temându-se că situația din Orientul Mijlociu se va agrava și va afecta energia; alții spun că un politician american a ieșit la rampă spunând că vrea să confişte 1 miliard de dolari în criptomonede legate de Iran.

Mă fac să râd. Aceste zvonuri au apărut acum două zile, de ce tocmai astăzi, în timpul vânzării pe piața americană, s-a declanșat panică? Pentru că rechinii de pe Wall Street și brokerii au nevoie de acest tip de „știre negativă” pentru a-și acoperi faptele! Ei profită de panică retail-ului și apasă pe accelerație, distrugând toate pozițiile long de milioane de dolari acumulate sub 69.000. Aceasta se numește asasinat legal!

2️⃣ Instituțiile fac schimbări nebune în portofoliu, ieșirile nete ETF sunt doar o iluzie.

În ultimele două zile, BTC ETF a avut ieșiri nete pe termen scurt, iar mulți bloggeri s-au apucat să scrie că „instituțiile nu mai sunt interesate”. Prostii! Marii jucători vând în piața secundară pentru a răscumpăra monedele la un preț mai mic (de exemplu, în jur de 65.000 - 66.000). Datele arată că adresele de balenă care dețin peste 1.000 de BTC nu și-au redus deloc pozițiile astăzi, ci dimpotrivă, au cumpărat în liniște. Instituțiile își văd de treabă, iar doar retail-ul este în panică extremă (indice 11) și cedează spot-urile cu sânge.

3️⃣ Nu ascultați acești critici notorii (Peter Schiff) care vin cu regretele după ce s-au întâmplat lucrurile.

Astăzi, anumiți „bear market” de lungă durată au început din nou să vorbească, spunând că dacă BTC scade sub 50.000, va cădea direct la 20.000. Acesta a fost bearish de la 1.000 de dolari încoace și de fiecare dată când scade cu două puncte, apare ca să se laude. Dacă ai crezut în tăierea sa de capital, peste câteva zile când piața va avea o reacție și va crește, vei regreta că ai fost pe fundul văii.

Astăzi am de spus: a doua jumătate a pieței bull niciodată nu este lină, iar acest tip de curățare profundă care te face să te sperii, este adevărata „mașină de tocat” care elimină leverage-ul mare. Atâta timp cât ai în mână spot-uri de BTC și ETH, și cât timp costul tău de cumpărare este sub linia de siguranță, închide aplicația, ieși la o plimbare, brokerii nu pot face nimic împotriva ta!

Astăzi, în această mișcare, ai fost lichidat, ai atins stop-loss-ul sau ești ca un auditor, cumpărând liniștit pe spot? Îți asumi să împărtășești situația ta reală în comentarii? Te voi ajuta să-ți găsești pulsul!

#币圈暴跌 #极度恐慌 #华尔街阴谋 #现货死磕 $BTC $BTC BNB